Taşıt Tanıma Sistemi Başvuru Formu

Shell Taşıt Tanıma yaygın istasyon ağı ile ihtiyacınız olan her noktada hizmetinizde. Sizde en gelişmiş otomasyon sistemine sahip Shell ailesine katılmak için hemen başvurun.

Akaryakıt Fiyatları Nasıl Belirleniyor ?

Akaryakıt fiyatları, 2005 yılından itibaren en kolay erişilebilir dünya serbest bir piyasasına uygun bir şekilde belirlenmekle birlikte, arz-talep dengesinde burada bir etkisi bulunmaktadır. 1 Ocak 2005 tarihinde akaryakıt sektöründe serbest piyasaya dönüldü. Türkiye'de akaryakıt fiyatları 3 aşamada belirlenmektedir. Fiyatını etkileyen durumlar; rafineri satış fiyatı, depo satış fiyatı ve pompa satış fiyatı olarak üçe ayrılmaktadır. Ayrıca akaryakıt fiyatlarında, firmaların uygulamış olduğu politikalara göre de değişiklik göstermektedir.

 

Rafineri Satış Fiyatının Oluşumu

 

Türkiye'de rafineri satış fiyatı oluşmasında, vergiler ön plandadır. Rafineri fiyatına ek olarak ÖTV ve EPDK payları eklenmektedir. EPDK payı siyah ürünlerde 2,69 ₺/ton beyaz ürünlerde de 2.54 ₺/m3 olarak belirlenmiştir. Türkiye petrolü ithal eden bir ülkedir. Bu sebeple, döviz kuru ve CIF aracılığı ile rafineri satış fiyatı oluşturulmaktadır.

 

Akaryakıt Depo Satış Fiyatının Oluşumu

 

Akaryakıt depo satış fiyatı, akaryakıtın fiyatını etkileyen bir diğer unsurdur. Akaryakıt belirli aşamalardan geçmesi sonrasında fiyatı belirlenmesini sağlamaktadır. Depo satış fiyatının oluşumunda, ilk olarak dağıtıcı firma tarafından satın alınır ve sonrasında kendi fiyat politikasına uygun bir şekilde fiyatlandırır.

 

Akaryakıt Pompa Satış Fiyatının Oluşumu

 

Türkiye'de akaryakıtın fiyatını oluşturan son etken pompa satış fiyatıdır. Akaryakıt pompa satış fiyatının oluşmasında dağıtıcı firmalar ile akaryakıt istasyonları arasında alış ve satış fiyatları, pompa satış fiyatını belirlemektedir. Akaryakıt istasyonlarının konumu nedeniyle ve bayiler arasında alış fiyatlarında oluşan farklılıklar ile pompa satış fiyatının oluşması sağlanmaktadır. Bayiler, önerilen pompa fiyatlarını uygulayıp, uygulamamakta serbesttir...


Taşıt Tanıma Sistemi Başvuru Formu

Shell Taşıt Tanıma yaygın istasyon ağı ile ihtiyacınız olan her noktada hizmetinizde. Sizde en gelişmiş otomasyon sistemine sahip Shell ailesine katılmak için hemen başvurun.

Batı Kurumsal
Başvuru Formu